Technologia hodowli

 ulotka hodowla slimakow
Farma Bio Partners była pierwszą farmą ślimaków w Polsce, która wprowadziła chów ślimaków metodą BIO - według wytycznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Polsce!

Polecamy! Książka o hodowli ślimaków - w 5 minut u Ciebie - 2 książki w cenie jednej w wersji elektronicznej.

Opis chowu na polu i w budynku (rok wydania: 2018 / Liczba stron: 92 i 27 zdjęć) + druga książka GRATIS o wartości UWAGA - 89 zł - Najlepsza książka kulinarna na świecie! "Ślimaka Kulinarna Podróż" Zakup online - książki w kilka minut u Ciebie.

Ślimak hodowlany ratuje od wyginięcia populację winniczka pozyskiwanego do tej pory w Polsce z natury. Dodatkowym plusem hodowli ślimaka jest to, że mając niewielki areał ziemi, ten rodzaj hodwoli już jest opłacalny i przynosi zyski. Hodowla ślimaka ma tę przewagę nad innymi znanymi w Polsce hodowlami (świnie, drób itp.), że zajmuje niewielką powierzchnię, nie wymaga dużych nakładów finansowych, utrzymana w odpowiednich warunkach sanitarnych nie jest uciążliwa zapachowo oraz nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym.


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zatwierdziło decyzję. Rewolucja w hodowli ślimaków.


L eko hodowla slimakowPropagujemy idee powrotu do ekologii w Polsce. Szukamy kooperantów na tego typu produkcję, która jest najtańszym sposobem uzyskania jednolitego mięsa do przetwórni.

Hodowla ślimaków metodą konwencjonalną nastręcza polskiemu hodowcy dużych problemów i znacznie podwyższa koszty produkcji. Sama inwestycja w budynki do rozmnażania ślimaków to jeden z największych wydatków.

W przypadku hodowli bio, nastawionej tylko i wyłącznie na mięso, jest ona konkurencyjna do hodowli konwencjonalnej, gdyż nie są potrzebne budynki do reprodukcji. Przy skupie ślimaka do przetwórni, nie interesuje nas muszla, która jest wyznacznikiem pierwszej jakości ślimaka i która wymaga od hodowcy długotrwałego procesu hodowli. Hodowla bio na mięso skraca czas chowu ślimaka, przez co daje bardzo duże oszczędności.

W zasadzie natura zrobi wszystko za nas. Ślimak hodowlany będzie rozmnażał się tak jak nasz rodzimy winniczek. Nie ma potrzeby przepłacania w kosztowne budynki.


Jest to swoista rewolucja w hodowli i chowie ślimaków do przetwórstwa. To doskonały start dla rolników z całej Polski, są już normy hodowlane i ekologiczne ślimaki reprodukcyjne do rozpoczęcia hodowli.

Film podglądowy z roku 2009.


Oprócz naszego winniczka na farmie hodowane są ślimaki śródziemnomorskie mięsne.

Start produkcji:
Rzomnażanie:
- kwiecień do czerwca
Do wyboru: tunel foliowy, szklarnia, pola ( parki hodowlane)

Tucz na wolnym powietrzu - do końca października.

Helix Aspersa Müller  - ślimak śródziemnomorski - Cornu aspersum aspersum
sl afryk

Ślimak mały szary, Petit Gris. Śródziemnomorskie pochodzenie Cornu aspersum aspersum - Ślimak szary mały preferuje trochę chłodniejszy i bardziej wilgotny klimat niż ślimak szary duży. Zasiedla skraje lasów, zarośla i przydrożne rowy zachodniej Europy. Mięczak ten szczególnie licznie występuje na terenach z bezpośrednim wpływem wilgotnych mas powietrza przemieszczających się znad Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Objęty jest całkowitą ochroną gatunkową, a pozyskiwanie go ze środowiska naturalnego jest całkowicie zabronione. Ślimak szary mały osiąga całkowitą masę ciała od 6 do 12 g. Cieszy się niezmiernie dużą popularnością wśród europejskich konsumentów. Kupujący chętnie przyrządzają potrawy z jego użyciem dlatego, że nie wymaga on patroszenia oraz oddzielania worka trzewiowego. Po prostu - jada się go w całości, odrzucając jedynie muszlę.

Helix Aspersa Maxima - ślimak afrykański - Cornu aspersum maximum
sl afryk2Ślimak afrykański - Cornu aspersum maxima - Gros Gris. Ślimak hodowlany Helix aspersa Maxima (ślimak szary duży) pochodzi z rodziny Helicidae. Pierwotnie został sprowadzony do Francji z Afryki Północnej. Dzikie populacje ślimaka szarego dużego, który jest podgatunkiem ślimaka szarego zamieszkują obszar wilgotnych zarośli wokół Morza Śródziemnego. Spotkać je można zarówno w Grecji, Włoszech, Czarnogórze, jak i w Maroko, Algierii, Libii i Tunezji.

Ślimak szary duży osiąga masę ciała od 16 do 25 g, co sprawia, że jest porównywalny do ślimaka winniczka. Częścią jadalną mięczaka jest głowa oraz stopa, które separuje się w momencie usunięcia worka trzewiowego i muszli. Podobnie jak w wypadku ślimaków winniczków głowa ze stopą są ponownie umieszczane w oczyszczonych muszlach.Historia
Dawni Iberyjczycy mieli smaka na ślimaka. Nowych informacji na ten temat dostarcza odkrycie z hiszpańskiego stanowiska pradziejowego w Cova de la Barriada (na wschodzie Płw. Iberyjskiego). Naukowcy znaleźli tam szczątki ślimaczych muszli sprzed ok. 30 tys. lat.

Wytrawnymi smakoszami ślimaków byli Rzymianie. To właśnie oni odkryli ich walory smakowe oraz lecznicze. Zjadali je również ze względu na właściwości pobudzające popęd seksualny lub wzmagające erotyczne doznania, służące jako afrodyzjak.


Prawdopodobnie nieposkromiony apetyt Rzymian przyczynił się do tego, iż zaczęli oni hodować ślimaki, starając się uzyskać okazy o imponujących rozmiarach i wyjątkowych walorach smakowych. Otwierali hodowle w parkach, na powierzchni ogrodzonej wałem usypanym z popiołu lub ścinek po to, aby ślimaki nie mogły uciec. Następnie umieszczali je w glinianych wazach wypełnionych miksturą przyrządzoną z wina i mąki, dzięki czemu hodowane ślimaki stawały się duże i bardziej smaczne.

W średniowieczu ślimaki były często spożywane i bardzo cenione ze względu na ich chude mięso. Jedzono je zwłaszcza podczas postów. Podawano je smażone, w oleju i cebuli, grillowane lub gotowane.

W Polsce ślimaki były hodowane głównie przez franciszkanów oraz dominikanów i stanowiły danie postne. Kiedy w XVII w. konsumpcja ślimaków w skali światowej znacznie spadła, w naszym kraju, stała się bardzo popularna na stołach arystokracji. Ślimaki przyrządzano po francusku z nadmiarem pikantnych przypraw, co było charakterystyczne dla Polski. We Francji zostały one wyniesione na królewski stół w XIX w. przez wielkiego smakosza hrabiego Charlesa Mauricea de Talleyrand-Perigorda.

Pierwsze pisemne przepisy kulinarne na dania ze ślimaków znajdujemy w literaturze pochodzącej z początku XIX w. Wyszły one spod pióra Aleksandra Grimaud z La Reyniere, który poleca gorące skorupki ślimacze wypełnione różnymi farszami.

W latach 70. XX w. zaczęto intensywnie hodować ślimaki różnych podgatunków Helix Aspersa jako odpowiedź na brak surowca spożywczego pochodzącego z jego populacji naturalnych, które zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Farma Snails Garden położona jest w ekologicznym regionie Warmii i Mazur na obszarze 2,5 ha. Już od 15 lat specjalizujemy się w hodowli ślimaków jadalnych.

Naszym głównym celem są zadowoleni klienci, którzy wspierają nas w codziennych działaniach. Wszystko co robimy, robimy z myślą o Was, dlatego JAKOŚĆ jest dla nas najważniejsza.