Polska Agencja Prasowa odwiedziła hodowlę i przetwórnie ślimaków Eko Snails Garden.

PAP/SNAILS GARDEN 26.04.2016
Renomowana hodowla ślimaków śródziemnomorskich pod Pasłękiem jako nieliczna w Europie zajmuje się hodowlą ślimaków dwóch gatunków hodowlanych - Mały Szary i Duży Szary. Mięczaki eksportowane są m.in. do Hiszpanii, Włoch i Francji. PAP odwiedziła hodowlę z kamerą. Grzegorz i Mariola Skalmowscy prowadzący firmę Eko Snails Garden chcieliby powrotu ślimaków na polskie stoły - przepisy na potrawy ze ślimaków można znaleźć już w pierwszej polskiej książce kucharskiej z końca XVII w.

Udostępniamy nagranie wideo:"Eksportujemy przede wszystkim do Hiszpanii, Włoch i Francji. (...) Mało kto o tym wie, ale także w Polsce istniała tradycja spożywania ślimaków. Pierwsza polska książka kucharska z 1682 r. zawiera więcej przepisów na potrawy ze ślimaków niż na dania z wieprzowiny. My chcemy na nowo wprowadzić ślimaki do naszego menu - żeby polscy konsumenci mogli powrócić do dawnych zwyczajów - mówi Grzegorz Skalmowski z mieszczącej się w Krasinie koło Pasłęka firmy Snails Garden, która od 15 lat specjalizuje się w hodowli ślimaków śródziemnomorskich mięsnych.

Oprócz hodowli ślimaka firma uruchomiła pierwszą w Polsce rodzinną przetwórnię ślimaka - opowiada Mariola Piłat-Skalmowska. "Oferujemy jako jedyni w Polsce największą gamę produktów, dwa rodzaje tuszek, ślimaki mrożone w muszlach, ślimaki panierowane, mamy kawior z jaj ślimaka, a także wątróbki ze ślimaka" - wylicza.

Na naszej farmie Snails Garden uruchomiliśmy przetwórnie ślimaków między innymi dlatego, aby towar był zawsze świeży i dostępny. Ślimaki są hibernowane, wyciągamy je z hibernacji i od razu przetwarzamy, świeże lub mrożone sprzedajemy.

Ślimaki można podawać gotowane, pieczone, duszone, smażone, mielone, marynowane, albo jako pasztet. 100 gramów ślimaka to około 80 kalorii, min 16% białka. Węglowodany na prace mózgu 1,9 grama! Nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszczu tylko 0,83g.

Ślimaki śródziemnomorskie - Teraz dostępne w Polsce!

Różnica pomiędzy ślimakiem winniczkiem a ślimakiem śródziemnomorskim hodowlanym:
  • ślimak winniczek jest bardzo twardy, ma ziemisty smak, nie ma nad nim kontroli weterynaryjnej
  • ślimak śródziemnomorski hodowlany ma kontrolowany cykl hodowli i karmienia


Najważniejsze atuty ślimaków hodowlanych śródziemnomorskich:
  • mięso miękkie, ma krótki czas przygotowania co jest ważne w restauracji,
  • struktura mięsa cechuję się wysoką jakością, mięso jest delikatne i łatwe w obróbce termicznej,
  • filety można podawać gotowane, pieczone, duszone , smażone, mielone, marynowane,
  • nie zawierają konserwantów, polepszaczy i sztucznych środków barwiących żywność,
  • pochodzą z własnego gospodarstwa i posiadają najwyższą jakość Smaku!


Jako pasztet łatwo się łączy z innymi składnikami, sami możemy kreować jego smak poprzez zioła i przyprawy.

Hodowla & Zakład Przetwórstwa ślimaków śródziemnomorskich i kawioru P.P.H.U EKO SNAILS GARDEN
14-400 Krasin 16A
PL 28040901 WE

www.snailsgardenhoreca.com / horeca@snailsgarden.com

PAP/SNAILS GARDEN